Kulinarne serdeczności

Trudno powiedzieć czy nowa kampania serków Hochland świadomie nawiązuje do japońskiej tradycji ozdabiania posiłków, ale na pewno nasuwa takie skojarzenia.

 

Bento to bardzo powszechny w Japonii posiłek na wynos, pakowany w pojedyncze pudełko, o którym wiadomo, że jego tradycja sięga co najmniej V wieku naszej ery. Współczesne pudełko do bento może być  zwykłe, plastikowe lub tradycyjne – specjalnie zaprojektowane i zdobione, wykonane np. z laki lub drewna cedrowego.

Bento_boxbento_box2

Składnikami bento są zwykle ryż, ryba, mięso, warzywa i wodorosty. Z założenia bento powinno być zdrowe, proste, pożywne i estetyczne. Jak powszechnie wiadomo estetyka jedzenia ma w kulturze japońskiej ogromne znaczenie i wielowiekową tradycję.
Na współczesne bento wielki wpływ ma pop-kultura. Estetyka pozostaje kwestią gustu.

Bento1

Bento2Bento3Bento4Bento5bento6

Zdaje się, że w Polsce bento trafia na podatny grunt. Działa już nawet kilka polskich sklepów internetowych oferujących akcesoria do przygotowania bento – nie tylko pudełka, ale również foremki, ozdobne widelczyki i pojemniczki do sosów, zestawy do wycinania fantazyjnych wzorów itp. Pojawiły się też blogi, tutoriale i fora dyskusyjne prowadzone przez wielbicieli tej japońskiej tradycji. Bo bento to nie taka prosta sprawa. Oprócz twórczego i estetycznego zapakowania jedzenia bento to też niespodzianka, emocje, twórcza kreacja autora i specyficzna forma komunikacji. Również sposób wyrażania uczuć.

W Japonii bento otacza rozbudowana infrastruktura, biznes związany z bento ogranicza tylko wyobraźnia, a dla tych, którym brakuje pomysłów czy umiejętności wydawane są specjalne książeczki.

Bento_book

W związku ze swoją kampanią marka Hochland ogłosiła konkurs pod hasłem Hochland Serdeczności, którego przedmiotem jest przygotowanie „serdecznych kanapek”.
Co ciekawe uczestnicy konkursu są proszeni o przesłanie „opisu” kanapki i jak precyzuje regulamin konkursu „w tekście Opisu musi być określone co zdaniem Uczestnika wyraża serdeczna kanapka Uczestnika”. I dalej w regulaminie: „Komisja dokonuje wyboru według własnej oceny, biorąc w szczególności pod uwagę oryginalność pomysłu i treść Opisu oraz walory literackie Opisu.”  Wizualizacja „serdecznych kanapek” w konkursie nie ma znaczenia, nie trzeba przesyłać zdjęć. Kampanii Hochland chyba jednak bliżej do haiku niż do bento.

A tymczasem w japońskim przedszkolu:

 

Foto/video: Hochland, Outblush, Just Bento, Happy Little Bento, Flickr, Pinterest, BBC

Ten wpis został opublikowany w kategorii inspiracje, kampanie reklamowe, trendy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.