Wzory i kolory

Jest okazja do postawienia kropki nad właśnie minionym królewskim jubileuszem. Mimo, że o kolorach strojów Elżbiety II pisałam tu niedawno to warto wrócić do tematu, który okazuje się być mocno inspirujący. Firma Pantone (światowy autorytet w dziedzinie kolorów) oraz agencja reklamowa Leo Burnett London wspólnie wydały limitowaną serię wzornika kolorów pod nazwą Diamond Jubilee Colour Guide, który prezentuje „najbardziej zapadające w pamięć wybory kolorystyczne królowej od czasu jej koronacji”.

Każdy z prezentowanych kolorów ma oczywiście przyporządkowany numer ze skali Pantone oraz własną nazwę. Autorzy wskazują też, które kolory – ich zdaniem – są najbardziej godne uwagi oraz przypominają, kiedy królowa je wybrała. Całość dopełnia krótka charakterystyka każdego z nich.  I tak na przykład Primrose Yellow (PANTONE 13-0755)  to kolor wybrany przez królową na ślub księcia Williama z Kate Middleton w 2011. Z opisu wynika, że „żółty jest kolorem, który przemawia do przyszłości z nadzieją i optymizmem, dopełnia radosny nastrój okazji, jest kolorem dobrze widocznym (odpowiednim dla królowej) a jednocześnie nie odwracającym uwagi od panny młodej”.

Diamond Jubilee Colour Guide informuje również, że niebieski uspokaja i łagodzi stresy, więc to właśnie w nim można było zobaczyć królową w trudnych momentach jej panowania. Z kolei noszenie różowego ma podkreślać, że Elżbieta II jest monarchinią nowoczesną. Natomiast na przełomową, bo pierwszą od odzyskania niezależności, wizytę w Irlandii królowa wybrała zielony w odcieniu Ice Green (PANTONE 13-5414) jako „symbol nowego otwarcia”.

W materiałach prasowych firmy Pantone można znaleźć informację, że wzornik (umieszczony w specjalnym pudełku) został zaprezentowany królowej.

Jest więc nadzieja, że Elżbieta II doceni estetyczną stronę projektu i być może nawet odetchnie z ulgą, że choć jeden gadżet upamiętniający jej jubileusz nie jest kolejnym koszmarnym talerzem, kubkiem czy solniczką.

Grafika/video: PANTONE, Leo Burnett London

Ten wpis został opublikowany w kategorii inspiracje, symbol i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.