Miś polarny polubi Coca-Colę

Biała puszka Coca-Coli znika z rynku w przyspieszonym tempie. Po niespełna  miesiącu trwania – zaplanowanej na cztery miesiące (XI.2011-II.2012) – kampanii wspierającej WWF w walce o przetrwanie białych niedźwiedzi firma zdecydowała się wycofać specjalną edycję puszek. Misternie opracowana, zakrojona na ogromną skalę strategia marketingowa ( z mocnym akcentem społecznej odpowiedzialności) legła w gruzach a nawet stała się zagrożeniem dla reputacji firmy.

Najpierw było mocne uderzenie. Firma ogłosiła, że flagową czerwień puszek zamienia na kolor biały. Dla ratowania niedźwiedzi polarnych, których wizerunkiem wspiera się w kampaniach świątecznych od 90-ciu lat. Białych puszek miało być docelowo jakieś 1,5 miliarda i większość z nich trafiła już na rynek. Jednak rynek, szczególnie ten amerykański, szybko udowodnił, że mało kto dziś czyta napisy na produktach. A już na pewno nie na produktach tych firm, które zainwestowały miliardy w trwałe zapisanie w umysłach swoich klientów specjalnych kodów – przydatnych w szybkim podejmowaniu decyzji konsumenckich. Kod Coca-Coli jest prosty: czerwona puszka to Cola klasyczna, jasna puszka to Cola dietetyczna.

Ortodoksyjni wielbiciele Coca-Coli, którzy nie bardzo lubią, gdy firma kombinuje coś przy opakowaniach-ikonach, mogli być co najwyżej oburzeni. Poważny problem pojawił się wtedy, gdy za białe puszki (z misiem) zaczęli chwytać spragnieni diabetycy. I już po kilku łykach czuli, że piją coś, czego pić im absolutnie nie wolno.  Swoją złość wyrażali od razu (pierwsza, emocjonalna reakcja dotykała zazwyczaj sprzedawców) a następnie kontynuowali temat w mediach – szczegółowo opisując jak drastyczne mogą być  skutki takiej pomyłki. Coca-Cola uznała, że nie ma na co czekać. Białe puszki znikają ze sklepów. Zastąpi je nowa partia specjalnej edycji, tym razem w czerwonym kolorze.  Wypełnienie zobowiązania wobec niczego nieświadomych niedźwiedzi polarnych po prostu będzie kosztowało więcej. A dodatkowo białe misie przebiły się ze swoim problemem do głównych programów informacyjnych.

P.S. Nowa wersja już gotowa. Oto ona:

Grafika: Coca-Cola

Ten wpis został opublikowany w kategorii strategie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.